Mountainbikeferie i Silkeborg, Danmarks Outdoorhovedstad
Silkeborg er kendt som Danmarks outdoorhovedstad, og det er ikke uden grund! Elsker du mountainbike? Uanset om du er nybegynder, øvet eller erfaren, venter de spektakulære skove omkring Silkeborg med nogle af Danmarks bedste MTB-spor. Oplev adrenalinsuset og find dit næste eventyr på hjul!

Sværhedsgrad: Let, øvede og meget øvede MTB-ryttere.
Skovene omkring Silkeborg byder på smuk natur og udfordrende mountainbikespor i alle sværhedsgrader. Her er noget til både den let øvede og toperfarne MTB-rytter. De lange spor med mange loops holder dig underholdt i flere dage.
Lad din næste MTB-ferie gå til Silkeborg. Book dit weekendophold eller miniferien allerede nu.
Med en fast base på et af Silkeborgs MTB-venlige overnatningssteder, kan du kaste dig over nogle af landets bedste mountainbikespor.
I Nordskoven finder du både blå, røde og sorte spor. Lokale ildsjæle arbejder hele tiden med at forbedre og vedligeholde sporene. Her er lækre singletracks, lange opkørsler, chicken runs, berms og drops. Og for dig, der er særligt adrenalinhungrende, venter de berygtede nedkørsler Devil’s Drop, Little Sister og Trædroppet.
Det blå spor i Vesterskoven tager dig rundt i det smukke kuperede skovområde syd for Silkeborg. Der er enkelte røde sløjfer med hop, drops og rockgardens. En af de mest underholdende sektioner er Danmarks længste nedkørsel med velbyggede berms og godt flow.
Silkeborg huser også en ny Bikepark. Her kan du boltre dig på fire Bikepark-spor, et blåt flow spor, et blåt jumpspor samt et rødt og sort spor. Uanset dit niveau er dette stedet, hvor du for alvor bliver underholdt, udfordret og kan forbedre din teknik.
En god turplanlægning
Mountainbikespor, du kan glæde dig til under din MTB-ferie i Silkeborg

MTB-sporene i Nordskoven
Det blå spor er for begyndere, men det røde og det sorte spor er for de mere øvede ryttere. Sporene blev lagt i 2011 men er siden hen blevet opdateret og renoveret.

MTB-spor Vesterskoven
MTB-sporet i Silkeborg er helt unikt idet det løber gennem Danmarks største marksystemer fra yngre bronzealder/ældre jernalder (ca. 700 f.Kr-200 e-Kr).

Silkeborg BikePark
Silkeborg BikePark er Silkeborgs MTB "legeplads", og ligger den nordlige del af byen. De forskellige spor er markeret med farver, der viser deres sværhedsgrad.
MTB-venlig overnatning
Book en overnatning, hvor du samtidig enten kan leje en cykel eller tage din egen med og dermed få en helt og aldeles gennemført MTB-cykelferie.

Scandic Hotel Silkeborg
Bo tæt på naturen når du besøger Silkeborg. Her er du hverken langt fra bymidten eller den smukke natur som omfavner Silkeborg. Scandic Hotel Silkeborg danner gode rammer om du enten er på farten med arbejde eller skal have en overnatning med familien.

Ly Outdoor Camp i Silkeborg
Ly Outdoor Camp in Silkeborg giver jer muligheden for at nyde en aktivferie lige ned til Gudenåens bred. Og når trangen til shopping eller cafe hygge melder sig, så ligger Silkeborg by indenfor 20 minutters gåafstand.

Vejlsøhus Hotel og Konferencecenter
Vejlsøhus Hotel & Konferencecenter er vældigt populært som kursus- og konferencecenter - hvor de sætter miljø og sport & outdoor i fokus. Samarbejde med AQUA udvider mulighederne for at opleve naturen helt tæt på.
Se andre MTB spor i hele Aarhusregionen




