
Efterårsferie hos Kyst- og Fjordcentret
I efterårsferien inviterer Kyst‑ & Fjordcentret til tre dage med skønne natur- og familieaktiviteter: sejlture, bålmad, naturværksted, krabbesuppe og en stemningsfuld ravtur. Oplev fjorden tæt på og få nye færdigheder undervejs.
I efterårsferien inviterer Kyst‑ & Fjordcentret til tre temadage med aktiviteter for hele familien. Hver dag byder på nye oplevelser tæt på vandet, bålet og fjordens liv.
Temaopdelt fordybelse
Hver dag i ferien har sit eget tema, så deltagerne får varierede oplevelser:
- Tirsdag: “Fjordens friske fisk og krabber” – Tag med på sejltur og oplev livet i fjorden. Kig i rørebassiner, og prøv at være skipper i små joller (tillægsbillet kræves).
- Onsdag: “Bål, pandekager og gamle færdigheder” – Bålmad, snitteværksted, bue og pil og liv under åben himmel.
- Torsdag: “Omvendt dag og krabbesuppe” – Vi rydder akvarierne, laver krabbesuppe og kaster os over filtning i naturværkstedet.
Læs mere om aktiviteterne her.
Ravtur ved fjorden
Torsdag aften kan du komme med på ravtur langs fjorden. Turen varer ca. to timer, og hver familie låner en ravlampe. Der er begrænsede pladser, og tilmelding er nødvendig.
Ud over dagens tema
Der er fri adgang til naturværkstedet, udstillinger, legemuligheder og vandrestier i området. Kyst‑ & Fjordcentret danner rammen for læring, leg og fællesskab i naturen.